۴ راهکار برای تضمین عمر طولانی چرم / نحوه مراقبت از چرم

۴ راهکار برای تضمین عمر طولانی چرم / نحوه مراقبت از چرم

کت چرم

کت چرم برای افراد با روحیه خشن و سرسخت ساخته شده است.

افرادی مثل فونز، خلبانهای نظامی، و موتورسوارها کسانی هستند که کت چرم میپوشند.

مبل چرمی تخت پادشاهی پدرهاست.

نباید روی آن بنشینید و یا به آن دست بزنید.

اگر خرابش کنید، در دردسر بزرگی خواهید افتاد.

چرم از این قضیه مستثنا نیست.

ولی نحوه مراقبت درست از چرم چیست؟

این مقاله هفت راهکار برای طولانی کردن عمر چرم به شما ارائه میکند.

چرم فول گرین، چرم تاپ گرین، چرم مصنوعی

خیلی مهم است که بدانید همه تکنیکهای اشاره شده در این مقاله برای همه وسیلههای چرمی مناسب نیستند. با این راهکارها و راهنماییها به شما نشان خواهم داد چه راهکاری برای کدام وسیله چرمی مناسب است.

قبل از ارائه راهکارها باید انواع چرم را معرفی کنیم.

راهکار برای تضمین عمر طولانی چرم / نحوه مراقبت از چرم : چرم فول گرین :

مرغوب ترین نوع چرم است و از بالاترین لایه پوست حیوانات بدست میآید و حاوی همه دانههاست. با گذر زمان سطح طبیعی آن زیباتر خواهد شد.

راهکار برای تضمین عمر طولانی چرم / نحوه مراقبت از چرم : چرم تاپ گرین :

از لحاظ درجه مرغوبیت درجه دوم را دارد و از بالاترین لایه پوست حیوانات که لکه و خراش دارد، ساخته میشود. سپس این لایه شن پاشی و اصلاح میشود تا لکهها و خراشیدگیها از بین بروند.

راهکار برای تضمین عمر طولانی چرم / نحوه مراقبت از چرم : چرم اصل :

این نوع چرم، چرم درجه سوم است. بعد از جدا کردن بالاترین لایه پوست حیوانات، از لایههای باقیمانده چرم اصل را درست میکنند. اغلب این نوع چرم را با اسپری رنگ میکنند تا شبیه چرم مرغوبتر به نظر برسد. جیر نمونهای از چرم اصل است.

چرم چسبانده شده

پایینترین سطح کیفی چرم را دارد. برای درست کردن این نوع چرم تراشههای به جا مانده از سایر فرآیندهای ساخت چرم را طی مراحلی شبیه به وینیلبه هم می چسبانند. این نوع چرم، چرم ضعیفی است و خیلی زود فرسوده میشود.

۱٫ از بروز لکه بر روی چرم جلوگیری کنید.

محصولات چرمی : همه وسایل چرمی :

چرم پوست یک حیوان است و متخلخل است، یعنی به مرور زمان مایعات را جذب کرده و رنگش از بین رفته و لکهدار خواهد شد. با مایعات پاشیده شده و خراشهای ایجاد شده روی سطح چرم باید به سرعت مقابله کنید. اگر لکهها به مدت بیشتری روی سطح چرم باقی بمانند، پاک کردن آنها سختتر خواهد بود. پس خیلی مهم است که همیشه آماده باشید. برای این منظور شما میتوانید:

  • از مناطق مشخصی که آنجا ممکن است روی چرم شما لکه بیفتد دوری کنید.
  • پارچهای به همراه داشته باشید تا در زمان هوای نامساعد لکههای ایجاد شده را پاک کنید.

۲٫ استفاده از مواد محافظ چرم در مقابل لکهها

اسپری کردن مواد محافظ ضد آب بر روی وسایل چرمی خیلی مهم است. در چرم روغنی وجود دارد که از شکننده شدن پیوند پروتئینها بین فیبرهای چرم جلوگیری می کند. وقتی چرم خیس میشود این روغن به آب میچسبد. آب این روغنها را نزدیک سطح چرم رها میکند و باعث میشود که نرمی فیبرهای چرم کم شود.

محافظان چرم به چرم میچسبند و سدی ایجاد میکنند که لکه و رطوبت را از چرم دور نگه میدارند. محصولات زیادی برای این منظور در دسترس هستند. کمی تحقیق کنید، با تعمیر کنندگان کفش و مغازههای چرم فروشی صحبت کنید، با کفش سازها و تعمیرگاههای کفش در ارتباط باشید تا از توصیه آنها برای انتخاب بهترین محصول استفاده کنید.

۳٫ بازسازی شکل چرم

محصولات چرمی : کفشها، کیفها/کیفهای دستی :

به مرور زمان محصولات چرمی شما شکل و شمایل خود را از دست خواهند داد. این یک واقعیت گریز ناپذیر است. این اتفاق چند دلیل دارد. رایجترین آنها، گرماست. گرمای بدن ما و گرمای ناشی از خورشید باعث خواهد شد که چرم شل شود و بخاطر رطوبت کج شود. سپس وقتی که شما وسیله چرمیتان را یکجا میگذارید به همان شکلی که آن را رها کردهاید خشک میشود. به همین دلیل خیلی ضروری است که شما شکل محصول چرمی خود را بازسازی کنید یا شکل آن را حفظ کنید. برای این کار شما میتوانید:

  • از قالب کفش استفاده کنید. قالب کفش ساخته شده از چوب درخت سرو بهترین گزینه است، چون آنها بویی را که احتمالاً به کفه کفش رسوخ کرده باشد را جذب میکنند.
  • کیفهای چرمیتان را با پلاستیک یا کاغذ پر کنید. هر وقت که از کیفهایتان استفاده نمیکنید آنها را پر کنید.

۴٫ چرمهایتان را تمیز و چرب کنید

محصولات چرمی : همه وسایل چرمی

تمیز کردن

شاید این کار به نظر حقیقت محض برسد ولی در حقیقت مرحلهای است که خیلیها به طور مداوم آن را انجام نمیدهند. تمیز کردن چرمهایتان خیلی ساده است و فقط شما باید برس موی گراز وحشی را بردارید و روی چرم کشیده و چرک و کثیفی را از روی آن پاک کنید. برس موی گراز وحشی به طور اختصاصی برای تمیز کردن و واکس زدن کفشهای چرمی استفاده میشود، اما از آن برای تمیز کردن کیف، کیف پول و کتهای چرمی هم میتوان استفاده کرد. موی آن به اندازه کافی لطیف است و روی چرم خراش ایجاد نمیکند و در عین حال برای تمیز کردن چرم به اندازه کافی مقاوم است.

اگر چرم شما برای تمیز شدن به بیشتر از برس کشیدن نیاز دارد، گزینه دیگر استفاده از محلول ملایم آب و صابون است. کسانی که به صورت مداوم کفشهایشان را واکس میزنند، می توانند برای از بین بردن واکس قدیمی از روی کفش از لاک پاک کن استفاده کنند. البته از این ماده بعد پاک کردن چرم توسط برس موی گراز وحشی استفاده کنید.

نرم کردن

از نرم کننده چرم استفاده کنید تا چرم را نرمتر کند و رطوبت آن را به آن برگرداند. چرم برای اینکه نرم و انعطاف پذیر باقی بماند نیاز به رطوبت دارد. نرم کننده چرب، همچنین چرم را برای واکس زدن آماده میکند.
روش مطلوب این است که بعد از تمیز کردن و نرم کردن چرم، اجازه دهید چرم یک شب تا صبح در مجاورت هوا خشک شود.