چرم های آب پس زن و بدون فلز

چرم های آب پس زن و بدون فلز 1

چرم های آب پس زن و بدون فلز مجموعه چرم‌های اوک لدر که گروه کاروالهوس در خوشه اصلی چرم سازی خود در پرتغال به نام آلکاننا ساخته است عاری از فلزات، مبتنی بر سامانه های دباغی ویت وایت و حاوی مواد دباغی استخراجی از پوست درخت بلوط است. کار اصلی حدود ۱۰ سال پیش با تمرکز بر بخش خودرو آغاز شد اما اکنون به سایر کاربری ها مثل چرم مبل، کالاهای چرمی و رویه و آستر کفش بسط یافته است.

تقاضا برای چرم عاری از فلزات افزایش یافته است زیرا سفارش از تولیدکنندگان کفش بچه گانه از نوزاد و بچه سه ماهه گرفته تا بچه های سه ساله افزایش یافته است. نگرانی در این باره که کودکان غالباً پا و کفش شان را به دهان می گیرند سبب شده است تا گزینه های عاری از فلزات برای پدر و مادر ها جذابیت پیدا کند. استفاده از چرم بلوطی( کاروالهو در زبان پرتغالی به معنای بلوط است) در پایپوش به پایپوش بزرگسالان هم راه یافته است.

اخیراً این مجموعه محصولات به دو رده بسط یافته است:

چرمی که پس از پایان عمر کاری محصول به طور کامل در طبیعت تجزیه شود یعنی طبق ایزو  ۲۰۰۴- ۲۰۲۰  در شرایط دمایی و رطوبتی عادی گورستان های دفن زباله طی مدت دوماه کاملاً تجزیه شود. این محصول را که بایونیچر نام دارد گروه کاروالهوس با همکاری تحقیقاتی دانشکده علم و فناوری دانشگاه لیسبون و مراکز فناوری چرم و پایپوش سی تی آی سی در آلکاننا و سی تی سی فرانسه تولید کرده است.

اندکی بعد طرح را به تولید انواع آب پس زن بسط دادند بی آنکه ویژگی بدون فلزی بودن از بین برود. این محصول هیدرواوک نام گرفت و در آغاز معطوف به صنعت پایپوش های فعالیت های بیرونی مثل راهپیمایی، کوهنوردی، قایقرانی و بازی گلف بود اما بخش کالای چرمی و پوشاک هم به آن علاقه نشان داده‌اند. طبق آزمون های اجرایی این چرم ها می توانند در برابر شرایط زیر تاب بیاورند:

– بیش از ۴۲۰ دقیقه کشش با استفاده از نفوذ سنج بالی (حرکت ۱۵ درصدی میله چرخش) و جذب۲/۱۳ درصدی آب.

–  بیش از ۲۵۰۰۰ چرخه با استفاده از نفوذ سنج ماسرو جذب ۲/۸ درصدی آب راستی‌آزمایی این نتایج توسط سی تی آی سی انجام گرفته است. آزمایش پارامترها طی چند تحلیل و با تکرار پذیری عالی نشان داد که این چرمها عاری از کروم، فلزات سنگین و سی اف سی هستند.

مزیت‌های این فناوری برای تولیدکنندگان چرم

مزیت های زیست محیطی چرم های جدید واضح است و تمام مشخصات توقعی مصرف کننده از قبیل مقاومت در برابر نور، پایداری رنگ و نرمی رخ را دارند و در عین حال قیمت آنها در همان محدوده قیمت چرم های کرومی وت وایت است.

مزیت های تولیدی عبارتند از تهیه مواد خام از پوست ایبری تازه و نگهداری برودتی بدون استفاده از مواد نگه دارنده به معنای کاهش شوری در دفع نهایی و کاربری درجه یک  دورریز های پوستی و گوشتی.

یکی از مزیت‌های اصلی در این چرم سازی  نبود هرگونه فرآورده های کرومی است. در نتیجه نیازی به جداسازی فاضلاب های حاوی کروم از فرآوری های بعدی نیست، مدیریت تصفیه فاضلاب و دفع پسماند های جامد ساده می شود و هزینه ها کاهش می یابد. مزیت دیگر این است که پسماند های جامد عاری از فلزات هستند و می‌توان آنها را در کودها به کار برد.

تمام رنگ های مورد استفاده هم بدون فلز هستند و مقابله با آلایندگی ها ساده می شود.

عملیات خشک سازی در دباغی کاروالهوس نیز تغییر کرده است. در تولید این چرم های جدید دیگر از خشک کننده های مکشی استفاده نمی کنند که مصرف انرژی را خیلی کاهش می‌دهد.

چرم ها را از طریق آویختن از نقاله های چرخان در بخش کامل سازی خشک می‌کنند. مدت لازم برای خشک شدن افزایش می‌یابد ولی گرمای برخاسته از اتاق های خشک ساز عملیات کامل سازی هم هدر نمی رود.

در چرم هیدرواوک فناوری دیگری به کار می رود و کروم در دباغی یا فرآیند ضد آب سازی جایی ندارد.

در فرآیند تولید چرم عاری از فلزات، برای آن که عامل های ضد آب را در ساختار تار و پود متصل و پایدار نگه دارند که مانع موثری در برابر نفوذ و جذب آب پدید آید محصولاتی را در فرآوری تر گنجانده اند.

روز صفر: کفش فقط با اجزای قابل تجزیه در طبیعت ساخته است. رویه و آستر از جنس چرم با یونیچر هستند.

روز ۷: در آزمایشگاه بعد از هفت روز رنگ کفش حذف می شود و ساختار تار و پود  آن تضعیف می شود. در شرایط طبیعی پوسیدن این تجزیه طی ۷ روز رخ می دهد.

روز ۱۴: بعد از ۱۴ روز تجزیه ساختار چرم در آزمون های آزمایشگاهی عمیق می شود. که در شرایط طبیعی پوسیدن این تجزیه طی ۳۱ روز رخ می دهد.

روز ۲۱: بعد از ۲۱ روز تجزیه ساختار چرم در آزمون های آزمایشگاهی کامل می شود که در شرایط طبیعی پوسیدن این تجزیه طی ۲ ماه رخ می دهد.

One thought on “چرم های آب پس زن و بدون فلز

ارسال دیدگاه بسته شده است.